Skip to main content
Autor
M. Novotná, K. Kuzmová, E. Hrnčiarik, V. Varsik, L. Nováková, M. Daňová, T. Kolon
Vydavateľstvo
Filozofická fakulta TU
Rok vydania
2020
Jazyk
slovenský
Počet strán
165
ISBN
978-80-568-0201-4

Predložená publikácia je poslednou zo štvordielnej vysokoškolskej učebnice „Úvod do štúdia klasickej archeológie“, ktorej predchádzajúce časti vychádzali postupne. Prvý diel obsahuje definíciu, chronologický rámec, dejiny bádania, pramene, prehľad základnej metodológie a terminológie klasickej archeológie, významné inštitúcie i zaužívané princípy písania a citovania, a osobitná pozornosť je venovaná minojskej a mykénskej kultúre. Druhý diel je zameraný výlučne nagrécku antiku, kým tretí je vyhradený etruskej a rímskej civilizácii. Rozdelenie učebnice do štyroch častí nebolo náhodné. Vychádzalo z rozvrhnutia výučby, v centre ktorejstojí grécka a rímska antická spoločnosť so všetkými jej atribútmi, a to rovnako na materskom území, ako aj v gréckych kolóniách, rímskych provinciách a v priľahlých oblastiach. Texty dopĺňa bohatá obrazová príloha a odporúčaná literatúra.

Štvrtý diel pozostáva z dvoch častí. Prvyá z nich je zameraný na rímske provincie, na dejiny ich bádania, základnú chronológiu a pramene, a zároveň na ich definíciu, stručné dejiny, právny status a administratívnu správu. Osobitná pozornosť patrí vojenstvu a civilnému životu, ich základným formáma vybraným súčastiam materiálnej kultúry. Nemenej dôležité sú témy ako umenie, pohrebný rítus a funerálna architektúra, náboženstvo a synkretizmus, a zvlášť náboženstvo a kult v Panónii, ktoré uzatvára kapitola o významných zbierkových fondoch, múzeách a galériách.Druhá časť tohto dielu je venovaná okrajovým oblastiam antického sveta, ktorej ťažisko spočíva na tých etnikách (Skýti, Židia, Feničania, Kelti, Germáni, Sarmati)a územiach (Anatólia, Egypt), ktoré boli významne prepojené s gréckou či rímskou civilizáciou.

Učebnica sa v prvom rade obracia na súčasných a budúcich poslucháčov odboru klasická archeológia, ale aj príbuzných disciplín akými sú dejiny umenia a kultúry, estetika, výtvarné umenie, história, klasická filológia či religionistika. Rímskymi reáliami sausiluje oživiť oblasť rímskeho práva: verejného i súkromného. Očakávame, že predložená učebnica bude užitočná aj pre študentov a učiteľov stredných škôl a rovnako osloví aj záujemcov z radov širokej verejnosti. A to tým skôr, že elektronická podoba všetkých štyroch dielov publikácie bude dostupná na internete bez obmedzenia.