Skočiť na hlavný obsah
Autor
Zuzana Lopatková
Vydavateľstvo
Filozofická fakulta TU
Rok vydania
2018
Jazyk
slovenský
Počet strán
33
ISBN
ISBN 978-80-568-0185-7

Výskum hospodárskych dejín je široký, zahŕňa rozličné aktivity človeka v minulosti, pričom má ešte mno- hé medzerovité úseky, ktoré sa dajú sceľovať na základe výskumu bohatého pramenného materiálu. K tomuto materiálu patria najrôznejšie písomné pramene od urbárskych súpisov cez finančné a materiálne účty, hospo- dárske výkazy a správy, urbárske kontrakty, konskripcie panstiev, inventáre, sťažnosti a žiadosti poddaných a ich riešenia, hospodárska korešpondencia a iné druhy prameňov hospodárskej povahy, ktoré spolu ponúkajú široké možnosti výskumu a formulovania záverov.

Cieľom vedeckej konferencie, ktorá sa ako jeden z výstupov projektu VEGA č. 1/0645/17 Panstvo. Podnik zemepanského hospodárenia uskutoční dňa 29. apríla 2019 na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Tr- nave, je prezentovať výskum hospodárskych dejín vybraných panstiev, hospodárskych celkov, či čiastkových problémov z oblasti hospodárskeho vývoja a správy panstiev v minulosti. Viaceré príspevky sa venujú vývoju centrálnej správy, diferenciácii riadenia panstva, či jednotlivým sídlam panstiev, ktoré boli pre príslušníkov šľachtického stavu aj reprezentačnou záležitosťou. Ďalší okruh príspevkov predstavuje hospodárstvo na pan- stve v zmysle fungovania rôznych typov výrobných podnikov, venujúcich sa poľnohospodárskej a živočíšnej výrobe, lesnému hospodárstvu, osobitne vinohradníctvu, či iných druhov podnikov. Zaujímavé je tiež sledovať panstvá s chronologickými presahmi do 19. storočia, ako sa niekdajšie feudálne panstvá v mnohých prípadoch menili na moderné a prosperujúce veľkostatky so špecializovaným zameraním na niektorú oblasť produkcie. V neposlednom rade niektoré príspevky sledujú každodennosť jednotlivých spoločenských vrstiev na pan- stvách, spoločenskú a pracovnú mobilitu, či problematiku mestského, alebo cirkevného hospodárenia.

Autori príspevkov zosumarizujú výsledky svojich dlhoročných výskumov a sprístupnia pozoruhodné po- znatky, ktoré, ako veríme, obohatia naše súčasné vedomosti v tejto dôležitej súčasti slovenskej historickej vedy a prinesú ucelenejší obraz stavu a vývoja hospodárenia v období novoveku.