Skočiť na hlavný obsah
Autor
Peter Szeliga
Vydavateľstvo
Filozofická fakulta TU
Rok vydania
2010
Jazyk
slovenský
Počet strán
142
ISBN
978-80-8082-321-4
Cena
7 €


„Nikoho dnes nenapadne skúmať základné zákony klasickej mechaniky pomocou korelačných alebo faktorových metód. Tieto zákony sú už dostatočne známe. Keby sme o zákonitostiach pádu nič nevedeli, bolo by zmysluplné podrobiť faktorovej analýze množstvo vlastností telies padajúcich alebo vrhaných z vyvýšeného miesta. Ukázalo by sa, že sa na jeden z faktorov do vysokého stupňa premieta doba pádu a prekonaná dráha a že tento faktor neobsahuje žiadny priemet hmotnosti padajúcich objektov. Užitočnosť faktorových metód sa teda prejavuje v prednej línii vedeckého skúmania (Thurstone 1935, in Gould 1997).“

Nutné je však poznamenať, že tento výrok by mal byť chápaný v tom kontexte, že sa jedná o exploratórnu faktorovú analýzu.

Faktorová analýza sa prakticky od jej samotného počiatku stávala predmetom častej pozornosti a predmetom záujmu mnohých odborníkov z radov psychológov a štatistikov. Dnes sa dá spoľahlivo tvrdiť, že faktorová analýza ako štatistická metóda vznikala „v lone“ psychologického uvažovania a nie v štatistike. Dôkazom toho je množstvo publikovaných štúdií a odborných monografií, pojednávajúcich o tejto problematike. Záujem o faktorovú analýzu neutícha ani v súčasnosti, hoci od jej vzniku a zavedenia do psychológie uplynulo takmer storočie. Počas tejto doby však faktorová analýza prešla zásadnými modifikáciami. Toto dokumentovať je cieľom aj tejto monografie, hoci je samozrejmé, že robiť si nároky na vyčerpávajúcu a komplexnú analýzu tohoto širokého, a tak zložitého problému, akým určite faktorová analýza je, v jednej monografii, bolo by prinajmenšom  neskromné. Motiváciou pri písaní tejto monografie však bolo podať aspoň ucelený obraz o tejto technike v psychológii a poukázať hlavne na súčasné možnosti využitia a praktickej aplikácie faktorovej analýzy v psychologickom výskume.

Z týchto zámerov vyplýva aj skladba a štruktúra knižky, ktorá je formálne rozčlenená na teoretickú (respektíve teoreticko-metodologickú) a praktickú časť. Obe časti však, pretože obsahovo navzájom súvisia, dopĺňajú sa a celkove poskytujú sumárny pohľad na otázky faktorovej analýzy v psychológii. Zameranie a obsah jej jednotlivých častí je zrejmý, no predsa na viacerých miestach nebolo možné oddeliť teoretické a praktické hľadisko, pretože úzko súvisia a navzájom sa dopĺňajú. Dôraz je kladený na metodológiu a metodiku problematiky. V knižke nevyhnutne prichádza k tzv. „prelínaniu“ troch rovín alebo oblastí a to oblasti psychologickej, ďalej matematicko-štatistickej a po tretie počítačovej, nakoľko problematika faktorovej analýzy v psychológii sa v súčasnosti nedá vyňať ani z jednej zo spomínaných oblastí.

V prvej teoreticko-metodologickej časti je pozornosť upriamovaná na vymedzenie základných pojmov, históriu, model a miesto faktorovej analýzy v psychologickom výskume. Z hľadiska historického vývinu používania faktorovej analýzy v psychológii sme považovali za nutné spomenúť jej miesto v problematike výskumu inteligencie a v psychológii osobnosti, nakoľko bez týchto oblastí nemožno hovoriť o histórii faktorovej analýzy a jej vzniku v psychológii. Kapitola 1.5. pojednáva i o využívaní faktorovej analýzy v psychológii práce. Túto časť uzatvára problematika faktorovej analýzy ako súčasti viacerých multivariantných postupov.

V druhej časti je pozornosť venovaná samotnému postupu pri aplikovaní faktorovej analýzy. Sled jednotlivých kapitol v tejto časti je teda sledom jednotlivých krokov pri aplikovaní faktorovej analýzy na vlastný psychologický výskum. V tejto časti je popísaná vlastná sekundárna analýza dát dvoch výskumov z oblasti psychológie práce, plniacej funkciu praktickej ilustrácie problematiky, pričom však akcent v celej knižke je a zostáva položený na metodológiu a metodiku. Celá časť začína opisom jednotlivých predpokladov pre adekvátne použitie faktorovej analýzy, pokračuje hlavnými metódami faktorovej analýzy a odhadom vhodného faktorového modelu, zaoberá sa špecifikami extrakcie faktorov a problematikou rotácie a končí určením jednotlivých faktorových skóre. V závere časti sa venujeme problematike interpretácie, overeniu a špecifikácii faktorov získaných po aplikovaní uvedených postupov.

Objednávka

Povinné polia
Typ osoby
Platca DPH
, knizne-publikacie, faktorova-analyza-v-psychologickom-vyskume