Skočiť na hlavný obsah
Autor
Miroslav Haľák - Peter Megyeši (eds.)
Vydavateľstvo
Towarzystwo Słowaków w Polsce - FF TU
Rok vydania
2012
Jazyk
slovenský, nemecký, český
Počet strán
270
ISBN
978-83-7490-535-0
Cena
6 €

Publikácia je textovým výstupom z medzinárodnej doktorandskej konferencie „Obraz ako predmet transdisciplinárneho skúmania“ konanej v dňoch 4. a 5. októbra 2012 v priestoroch Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Cieľom organizátorov bolo podnietiť medziodborovú komunikáciu, predstaviť a priblížiť charakteristiku výskumu zúčastnených študentov rôznych vedeckých disciplín zaoberajúcich sa spoločným predmetom záujmu. Zborník by mal svojim obsahom poskytnúť predstavu o širokej škále možností súčasných prístupov vedných disciplín k vizuálnemu obrazu a zároveň byť prínosom k ďalším kritickým diskusiám a k intenzívnejšej interdisciplinárnej výmene podnetov.

Impulzom k formulovaniu konferenčnej témy „Obraz ako predmet transdisciplinárneho skúmania“ bola ambícia prispieť k odbornej diskusii o možnostiach nazerania na vizuálny obraz z perspektívy širšieho záberu diferentných prístupov, ako je to už dlhšie realitou najmä zahraničného výskumu. Vzhľadom na rozsah skúmanej problematiky sa nie je možné vyhnúť možnému výskytu oprávnených námietok, logicky sa objavujúcich pri obdobne koncipovaných veľkorysých zámeroch. Je to predovšetkým uvedomenie si nemožnosti univerzálneho a komplexného prístupu k fenoménu vizuálneho obrazu, absencia jednoznačných kritérií k jeho definitívnemu kategorizovaniu či vágnosť metodického a terminologického aparátu, ktorý sa opovážlivo pohybuje na pomedzí viacerých vedných disciplín. Súčasťou vedeckej práce venujúcej sa fenoménu vizuálneho obrazu, ktorej náplňou je viacúrovňové spektrum operácií s týmto predmetom (o čo sa snaží súčasná umenoveda), by z týchto dôvodov mala byť i platforma študentských konferencií a pracovných stretnutí kolegov z príbuzných odborov. Ide o podnet k diskusii, spadajúcej svojim problémovým okruhom do kompetencií etablujúcich sa disciplín, akými sú predovšetkým vizuálne štúdie a to najmä v českom a slovenskom akademickom prostredí. Tu je zásadným nie len interpretačný prístup uplatňovaný i „tradičnými“ dejinami umenia, vypomáhajúcimi si pri bádaní výsledkami z najrôznejších spoločenskovedných odborov, ale práve výskumná pozícia priamo ukotvená na pomedzí (nielen) týchto vied. Riešenie problému, ktorým je pre nás obraz, tak nie je podmienené preferenciou jedinej štandardnej metódy, ale jeho situovaním do rozhrania viacerých prístupov a teda viacerých metód. To v praxi znamená, že ak sa v prítomnej publikácii otvára téma obrazu, je prvoradým a kľúčovým momentom akceptovanie pojmu v celej jeho obsahovej šírke, tak ako sa o to snažia pohľady a prístupy teológov, kunsthistorikov, historikov, archeológov, kulturológov a religionistov.

Výpočet vedných disciplín, ktorých uplatnenie demonštruje transdisciplinárnosť fenoménu obrazu, je samozrejme omnoho pestrejší. V tejto publikácii sa však čitateľ môže oboznámiť najmä s týmito parciálnymi sférami. V predložených príspevkoch sa tak napríklad otvára téma obrazu v jeho teologickom diskurze, ako ho chápe tradícia kresťanskej filozofie. Viaceré príspevky sú zamerané na umelecko-historický výskum, ktorého predmetom je obraz a jeho interpretačné roviny či limity. Na tento tematicky okruh nadväzujú teoretickejšie orientované texty, v ktorých je prítomná tendencia mapovať mechanizmy vzniku a možnosti recepcie obrazu. V neposlednom rade sa príspevky venujú obrazu ako kultúrnemu artefaktu, ktorý dokumentuje reálie historickej epochy svojho vzniku. Symptomatickým javom, ilustrujúcim komplikovaný charakter predmetu skúmania, je skutočnosť absencie jednoznačných kategórií vhodných k deleniu príspevkov do jednotlivých sekcií. Samotné príspevky konferenčného zborníka je preto vhodné vnímať ako súčasti dynamickej problematiky pojmu obraz, ktorý je bezpochyby transdisciplinárnym fenoménom súčasnosti.

Súčasťou vydania je CD.

Objednávka

Povinné polia
Typ osoby
Platca DPH
, knizne-publikacie, obraz-ako-predmet-transdisciplinarneho-skumania