Skočiť na hlavný obsah

Vo fínskych Helsinkách sa uskutočnil v poradí siedmy ročník svetového kongresu IKUWA, ktorý je zameraný na výskum vo vodnom prostredí. Zastúpenie tu prostredníctvom posteru a prezentácie malo aj Slovensko.

V oboch prípadoch sme prezentovali výsledky multidisciplinárneho prieskumu v koryte Dunaja z rokov 2019-2021, ktorý sa uskutočnil na úrovni rímskeho vojenského tábora v  Iži. Slovenský tím pod vedením M. Daňovej (Trnavská univerzita v Trnave) a K. Daňovej (Archeologický ústav SAV, v.v.i.), v spolupráci s V. Sočuvkom (Hydrologický ústav SAV, v.v.i.), M. Hoffmannom (GEOtest/Univerzita Komenského v Bratislave), T. Lieskovským (Slovenská technická univerzita), A. Koprivňanským a M. Halinárom (obaja Helicop, s.r.o.).

Doc. M. Daňová prezentuje výsledky prieskumov v Dunaji.

Účastníci medzinárodných kongresov mali k dispozícii celý rad sprievodných podujatí, medzi nimi aj exkurzie. Tie boli zamerané primárne na návštevy múzeí, kde boli prezentované najmä nálezy z vody (Tallinn, Kotka, Turku, Stockoholm). Niekoľko účastníkov využilo aj možnosť potápania k vrakom a tréning plachtenia v Baltickom mori.

Práve návšteva múzeí, ktoré patria k popredným inštitúciám svojho druhu na svete sa naskytla možnosť porovnať nielen výskumné a konzervátorské kapacity (VASA MUSEUM), ale aj inšpirovať sa originálnym a pútavým spôsobom prezentácie historického dedičstva návštevníkom v rozmermi skromnom priestore múzea (VRAK MUSEUM).

Doc. M. Daňová pred Univerzitou v Helsinkách David Blackman a M. Daňová diskutujú o náleze mosta v Dunaji.

VRECK MUSEUM

Fotografia: M. Nowakovska, K. Daňová, M. Daňová.