Témou predkladanej monografie sú dejiny Smolenického dekanátu ako špecifického cirkevno-organizačného celku, spracované na základe cenného archívneho materiálu – kanonických vizitácií. Predmet práce je prirodzene ohraničený aj časovo: jedná sa o obdobie jedného – 18. storočia. Ťažisko predkladanej práce tvorí rozbor kanonických vizitácií ako historického prameňa. Jeho pramenná hodnota je nesmierne bohatá, a úmerne tomu sú aj možnosti ich využitia skutočne široké, ako na to upozorňujeme na inom mieste monografie. Kanonické vizitácie sú dôležité ako vzácny doklad života ľudí so všetkými jeho aspektmi v konkrétnej historickej dobe a lokalite. Fakt, že ide o dokumenty úradnej povahy dosvedčuje, že kanonická vizitácia ako taká je hodnoverným historickým prameňom.
Predmetom nášho výskumu sú kanonické vizitácie presne historicky a geograficky vymedzeného územia, ktorým je Smolenický dekanát. Teritoriálne z hľadiska cirkevnej organizácie patril do Ostrihomského arcibiskupstva a Bratislavského archidiakonátu. Naša práca teda bude prirodzene niesť aspekt regionálnych dejín. Za skúmaný celok sme si vybrali Smolenický dekanát, aký ho poznáme z obdobia 18. storočia, kedy bola jeho cirkevno-organizačná štruktúra relatívne najstabilnejšia. V období 18. storočia tvorilo Smolenický dekanát 18 farností, ku ktorým bolo pridelených 19 filiálok. Ide teda o pomerne veľké územie, konkrétne tieto farnosti: Bohdanovce, Bohunice, Boleráz, Dechtice, Dlhá, Dolná Krupá, Dolné Dubové, Dolné Orešany, Horné Orešany, Hrnčiarovce, Naháč, Ružindol, Smolenice, Suchá nad Parnou, Špačince, Trstín, V. Brestovany, Zavar, a filiálky: Biely Kostol, Bíňovce, Borová, Dolné Lovčice, Horná Krupá, Horné Dubové, Horné Lovčice, Jaslovce, Kátlovce, Klčovany, Košolná, Lošonec, Malé Brestovany, Modranka, Paderovce, Radošovce, Šelpice a Zvončín. Samozrejme, skúmaný celok, hoci v priebehu 18. storočia pomerne kompaktný, nebol nemenný, ale v priebehu dejinného vývoja sa viackrát menil (máme na mysli jeho územnú organizáciu). To znamená, že v istom časovom období patrili do Smolenického dekanátu iné farnosti či filiálky. K zmenám dochádzalo aj v rámci Smolenického dekanátu – niektoré obce v istom období nadobudli postavenie sídla farnosti, alebo sa dostali do postavenia filiálky, pričlenenej k farnosti.
Predmet práce je vymedzený aj časovo. Dolnou hranicou je obdobie začiatku 18. storočia, teda obdobie ešte poznačené posledným protihabsburským šľachtickým povstaním, a zároveň obdobie počiatkov absolutistickej vlády v Uhorsku. Horné časové ohraničenie našej práce siaha do obdobia jozefinizmu, kedy jeho predstaviteľ Jozef II. výrazne zasiahol do spoločenských a náboženských pomerov v krajine (najmä vydaním Tolerančného patentu, ale aj ďalšími reformami), ako sa to odrazilo aj v poslednom nami skúmanom ročníku kanonických vizitácií, a to v tzv. baťániovských kanonických vizitáciách z r. 1782.
Publikáciu si môžete objednať výlučne ako E-knihu vo formátoch ePub, swf alebo pdf. Publikácia Vám bude zaslaná mailom po úhrade faktúry.
Autor
Zuzana Lopatková
Vydavateľstvo
Filozofická fakulta TU
Rok vydania
2011
Jazyk
slovenský
Počet strán
389
ISBN
978-80-8082-450-1
Cena
7 €