Masarykova filozofia nie je teoretická a akademická, netvorí systém a abstraktnú sústavu; je v prvom rade v tesnom spojení s praktickým životom. Obsahom jeho myslenia sú konkrétne problémy, ktoré prináša doba, aktuálna situácia a prežívané udalosti. Preto ho zamestnávajú tematické okruhy filozofie dejín, sociálnej otázky, náboženstva, krízy moderného človeka.
Podobné okruhy tvoria aj kapitoly knihy o Masarykovej filozofii a jej reflexii na Slovensku v prvej polovici 20. storočia. Reflexia Masarykovej filozofie je predstavená skrze vybraných slovenských autorov, pričom ťažisko tvoria práce neznáme či opomínané a znovuobjavené po desaťročiach. Práca nie je len popisným textom, ako by to mohla predpokladať deskriptívno-historizujúca téma, ale jej prínos je aj v prepojení dobových poznatkov s názormi súčasných masarykológov a v polemike s postojmi jednotlivých autorov. Publikácia je výsledkom snahy a zámeru objaviť nové, neprebádané a zabudnuté texty podávajúce reflexiu myslenia tejto kľúčovej osobnosti našich dejín.
Tomáš Jahelka (1980 v Bratislave), absolvent evanjelickej teológie na Univerzite Komenského a politológie na Trnavskej univerzite. Doktorát z filozofie získal na Masarykovej univerzite v Brne. Pôsobil v štátnej správe, v Slovenskom rozhlase, ako stredoškolský učiteľ či sociálny pracovník s ľuďmi bez domova. V súčasnosti je odborným asistentom na Katedre politológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity. Je podpredsedom a spoluzakladateľom občianskeho združenia Communio Minerva zameraného o. i. na výskum a vydavateľskú činnosť z oblasti dejín slovenského politického myslenia.
Autor
Tomáš Jahelka
Vydavateľstvo
Filozofická fakulta TU
Rok vydania
2015
Jazyk
slovenský
Počet strán
108
ISBN
978-80-8082-856-1
Cena
8 €