Pri poznávaní má každý z nás akési predporozumenie a presné vymedzenie poznania ostáva zväčša nejasné. Ak si ho bližšie všímame, často narážame na to, že nie všetko je tak jednoznačné a jasné, ako sme si pôvodne mysleli – poznanie, jeho podmienky, determinanty aj vymedzenie pravdy nám unikajú. Navyše, „poznávať poznanie“ znamená riešiť viacero metodologických problémov.
Kniha Vedenie, poznanie, interpretácia? sprevádza čitateľa pri hľadaní odpovedí na otázky: Čo je poznanie? Čo ho ovplyvňuje? Aké sú jeho podmienky? Je poznanie vôbec možné a aké má limity? Čo je to pravda? Autor predstavuje aktuálne problémy epistemológie a pokúša sa o filozofickú analýzu interdisciplinárnych výskumov z oblasti kognitívnych vied a ďalších disciplín (psychológia, biológia, matematika, lingvistika, myšlienkové experimenty filozofie mysle, teórie hier, etológie a mnoho iných). Kniha je úvodom do systematickej epistemológie, ale aj filozofickou esejou, ktorá predstavuje klasický problém s jeho neortodoxnými riešeniami.
doc. Mgr. Mgr. Andrej Démuth, PhD. vyštudoval filozofiu a psychológiu na Fakulte humanistiky Trnavskej univerzity v Trnave. Pôsobí na Filozofickej fakulte TU v Trnave, kde prednáša epistemológiu, metodológiu a dejiny vedy, venuje sa dejinám novovekej a nemeckej klasickej filozofie. Zaoberá sa interdisciplinárnym skúmaním poznania, jeho dejinami, problematikou solipsizmu, filozofiou mysle a teóriou argumentácie. Je autorom kníh Homo – anima cognoscens (Iris, 2003), Čo je to farba? (Iris, 2005) a viacerých vedeckých štúdií v domácich a zahraničných odborných periodikách.
Autor
Andrej Démuth
Vydavateľstvo
Schola Philosophica
Rok vydania
2009
Jazyk
slovenský
Počet strán
264
ISBN
978-80-969823-6-3