Publikačný priestor, ktorý od svojho vzniku poskytuje Sambucus prácam z klasickej filológie, latinskej medievalistiky a novolatinských štúdií, má svoje primárne ťažisko v písomných prameňoch. Obraz grécko–rímskeho sveta však doplňujú aj práce, ktoré sa opierajú o interpretáciu literárnych prameňov odlišným spôsobom, pretože v popredí ich záujmu stojí materiálna kultúra antického sveta. Aj takéto práce však prinášajú relevantné informácie o antickej civilizácii príp. o jej dedičstve a patria teda do okruhu našich záujmov.
Preto sme sa po vydaní štyroch zväzkov Sambuca, ktoré sa dočkali pozitívneho ohlasu, rozhodli sústrediť štyri príspevky slovenských autorov o materiálnej kultúre antiky a vydať ako tematické Supplementum. Treba povedať, že táto štvorica netvorí kompaktnú skupinu ani z hľadiska generačnej príslušnosti, ani z hľadiska metodologických postupov.
Vstup do takto zostaveného zväzku predstavuje príspevok Lukáša Kovalíka, ktorý sa zaoberá pojmoslovím používaným pre stavby predsieňového a propylejového typu v antickom Grécku. Helenistické Grécko a Rím sa prelína v štúdii Františka Hříbala o tom, do akej miery sa pre mocné individuality a zároveň likvidátorov rímskej republiky Pompeia, Caesara a Augusta stala výzvou osobnosť Alexandra Veľkého a ako sa tento vzťah prejavil vo vybraných artefaktoch.
Príspevok Erika Hrnčiarika približuje nálezy kostenej, parohovej a slonovinovej produkcie, ktorá poukazuje na čulé obchodné kontakty Slovenska nielen so susednými provinciami, ale aj vzdialenejšími oblasťami Rímskej ríše a umožňuje priblížiť výbavu rímskych domácností, príp. vojenských stavieb. Vo svojom príspevku prichádza Ivana Kvetánová k záveru, že prítomnosť zbraní v pohrebnej výbave germánskych žien rímskeho obdobia sa na území dnešného juhozápadného Slovenska nedá doložiť, čo však ešte nevyvracia hypotézu založenú na Tacitovej správe (Germánia 18), a takisto sa u nás nedá archeologicky potvrdiť, že by zbrane boli súčasťou ich svadobnej výbavy.
Je celkom pochopiteľné, že takto orientované príspevky sprevádza náležitá obrazová dokumentácia
Autor
Daniel Škoviera - Erika Juríková
Vydavateľstvo
Filozofická fakulta TU
Rok vydania
2010
Jazyk
slovenský, český
Počet strán
64
ISBN
978-80-8082-333-7
Cena
5 €