Periodicky vychádzajúci zborník predstavuje referáty z konferencie organizovanej Katedrou dejín a teórie umenia Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave v dňoch 26. a 27. októbra 2011, ktorá bola venovaná 150. výročiu Memoranda Slovenského národa.
Na tradične polytematickej konferencii bolo vedeckými a vysokoškolskými pedagogickými pracovníkmi prednesených 19 referátov. Problematikou národného obrodenia sa zaoberali dva ťažiskové referáty, úvodný doc. Eriky Brtáňovej „Idey obrodenia v súvekej kazateľskej tvorbe“ a záverečný Mgr. Kristíny Zvedelovej „ Prvá budova Matice Slovenskej v Martine – vznik a stavebno-historický vývoj objektu v nadväznosti na Memorandové udalosti“, ktorý priniesol nové poznatky o historickej matičnej budove.
V bloku venovanému dejinám architektúry – od 19. storočia po stredovek, odznelo desať referátov zameraných na biedermayerovský obytný interiér, eklektický obytný objekt s pasážou a secesnú architektúru v Bratislave, dekorativizmus v priemyselnej architektúre, pamiatkový výskum piaristického kolégia v Prievidzi a goticko-renesančného kaštieľa v Nových Sadoch a napokon novej interpretácii vývoja kostola sv. Margity v Kopčanoch a gotickej stavebnej plastike, prezentovanej renomovanou historičkou umenia Evou Križanovou. Samostatnú časť tvorili referáty venované tvorbe Milana Michala Harminca, jeho bankám a interiérom, ktorej sa dlhodobo venujú pedagógovia FA STU.
Medzi referátmi, ktoré sa zaoberali výtvarným umením prevládla problematika baroka – grafické predlohy barokového maliarstva, predstavené Jozefom Medveckým a posmrtnú prezentáciu cisára Františka Štefana Lotrinského prezentovala Veronika Chňupková z Palackého univerzity v Olomouci. Úplne inú oblasť priblížila Zsófia Kiss Széman svojim referátom Magický svet Ladislava Gudernu – Koincidencia alebo „náhodné stretnutie šijacieho stroja a dáždnika na operačnom stole“. V tomto bloku zborníka je publikované aj už ôsme pokračovanie rozsiahlej štúdie Ľubomíra Novotného venovanej počiatkom výtvarného umenia, tento krát strednej dobe bronzovej.
Zborník uzatvárajú referáty prednesené doktorandmi hostiteľskej katedry, pojednávajúce o romantickom kulte a obeti, propagandistickom uplatnení naratívnych cyklov zo života sv. Ladislava v nástennom maliarstve a o vzťahu umenia akcie a fotografickej dokumentácie.
Zborník je popri čiernobielej obrazovej a grafickej dokumentácii doplnený o CD a anglické anotácie.
Autor
Ivan Gojdič - Zuzana Ježeková (eds.)
Vydavateľstvo
Towarzystwo Słowaków w Polsce - FF TU
Rok vydania
2012
Jazyk
slovenský
Počet strán
176
ISBN
978-83-7490-541-1
Cena
7 €