v nadchádzajúcich dňoch si celé Slovensko pripomenie významné spoločenské udalosti zo 17. novembra 1989, ktoré sa do nášho povedomia dostali pod označením „Nežná revolúcia“ – je to už 35 rokov odvtedy ako skončila v našej krajine komunistická totalita a Slovensko sa stalo demokratickou krajinou. Málokto si už dnes ale pamätá, že k tomuto dátumu sa viaže veľmi smutný sviatok „Medzinárodný deň študentstva“ zo 17. novembra 1939 ako spomienka na študentov pražských vysokých škôl, ktorí boli popravení fašistickou mocou hneď v prvých dňoch druhej svetovej vojny za to, že si dovolili zdvihnúť hlas za slobodu a ľudské práva. Od tejto smutnej udalosti tento rok uplynie už 85 rokov.
Aj Trnavská univerzita si chce uctiť a pripomenúť tieto dve výročia a preto sa bude práve pod garanciou tejto akademickej inštitúcie vo štvrtok, 21.11.2024, konať v Trnave odborný a spomienkový seminár nazvaný „17 NOVEMBER 1939 / 1989“.Záštitu nad týmto podujatím prevzal osobne poverený rektor Trnavskej univerzity, prof. ThLic. Miloš Lichner SJ, D.Th., a odborným garantom seminára je Katedra histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity pod vedením prof. PhDr. Zuzany Lopatkovej, PhD..
Hlavným organizačným garantom seminára je Trnavský samosprávny kraj v zastúpení jeho podpredsedu Rastislava Mráza spoločne s občianskymi združeniami OKT (Občiansky klub Trnava), Naše MesTTo a VISIT Trnava. Ako ďalší odborní partneri sa do podujatia aktívne zapojili UPN (Ústav pamäti národa SR), Štátny archív v Trnave, Knižnica Juraja Fándlyho a Trnavské osvetové stredisko. Všetkým uvedeným inštitúciám sa podarilo spoločne zostaviť veľmi bohatý a atraktívny program s viac ako dvoma desiatkami prezentujúcich, resp. účinkujúcich.
Program seminára je obsahovo členený do dvoch častí – v tej prvej časti zaznejú odborné príspevky priamo súvisiace s pamätnými udalosťami:
1) O 17. novembri v roku 1939 a študentských protestoch proti fašizmu v Prahe bude prednášať historik a spisovateľ Jozef Leikert, ktorý sa touto témou zaoberá už niekoľko desiatok rokov
2) Samostatnú prednášku o proti-totalitnom vystúpení Čechov a Slovákov 17. novembra 1989 prednesie popredný historik Ústavu pamäti národa SR, pán
Radoslav Ragač.
Druhá časť seminára bude venovaná osobným spomienkam (oral history) priamych účastníkov udalostí v novembri 1989 v Československu – do panelových diskusií svoju účasť potvrdil bývalý federálny politik, dvojnásobný prezident a dvojnásobný premiér Českej republiky, pán Václav Klaus spolu s manželkou Líviou. Taktiež je potvrdené vystúpenie až štyroch bývalých ministrov vlády SR, ktorí boli v minulosti aktívnymi účastníkmi novembrových udalostí v roku 1989 – či je to pán Milan Kňažko, Ján Budaj, Ivan Šimko alebo Pavol Demeš. Detailný program seminára ako aj zoznam účinkujúcich prikladáme v prílohe.
Podujatie bude moderovať rozhlasový redaktor STVR, Martin Jurčo, spoločne s Pavlom Tomašovičom, riaditeľom Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave.
Seminár sa bude konať od 09:00 hod. ráno v sále Marianum na Arcibiskupskom úrade v Trnave na ulici J. Hollého 10. Vstup na podujatie je voľný až do naplnenia kapacity sály.
Organizátori zabezpečia záujemcom rezerváciu sedadiel, pokiaľ o to požiadajú vopred telefonicky alebo e-mailom na kontakty organizátorov (vid kontakty nižšie v signatúre tejto pozvánky).
Pre účely seminára bolo vytvorené samostatné podujatie na FB - priebežne sa dopĺňa a upravuje: https://fb.me/e/5Jb0zYzYm
V mene všetkých organizátorov pozývajú
prof. PhDr. Zuzana Lopatková, PhD.
Vedúca Katedry histórie
Filozofická Fakulta
Trnavská univerzita v Trnave
Rastislav Mráz
Trnavský samosprávny kraj
podpredseda