Aj v lete 2024 sa v priestoroch Rímskeho vojenského tábora v Iži (pamiatka UNESCO) realizoval archeologický výskum vedený dr. Jánom Rajtárom (Archeologický ústav SAV), v spolupráci s doc. Miroslavou Daňovou (Katedra klasickej archeológie Trnavskej univerzity v Trnave).
Prvé štyri júlové týždne bol výskum súčasťou letnej školy archeológie KELEMANTIA - Archaeological Summer School at the UNESCO World Heritage Site a archeologický výskum sme doplnili o zaujímavé prednášky a workshopy, ktoré viedli kolegovia špecialisti z rôznych inštitúcií:
dr. Jan Jílek (MUNI, Brno): Workshop o spracovaní kovov v dobe rímskej
dr. Jan Jílek (MUNI, Brno): Iupiter Optimus Maximus (prednáška).
dr. Petra Tušlová (CUNI, Praha): Výroba a dokumentácia rímskej keramiky (prednáška).
dr. Petra Tušlová (CUNI, Praha): Workshop zameraný na prezentáciu a interpretáciu keramiky z doby rímskej.
doc. Dávid Bártus (ELTE, Budapest): Archeologický výskum v Brigetiu - predstavenie lokality, metodiky výskumu, aktuálnych nálezov.
dr. Ján Rajtár (AÚ SAV, Nitra)/ doc. Miroslava Daňová (TRUNI, Trnava): Topografia Brigetia - exkurzia v múzeu Brigetio Heritage Visitor Center v Komárome (HU).
doc. Lucia Nováková (TRUNI, Trnava): Rímska epigrafika. Workshop s rímskymi kamennými pamiatkami v Lapidáriu Podunajského múzea v Komárne (SK).
dr. Tomáš Kolon (TRUNI, Trnava): Terra sigillata - workshop zameraný na jej identifikáciu, dokumentáciu a spracovanie.
dr. Tibor Lieskovský (STU, Bratislava): Multidiciplinárny výskum v archeológii a príklady jeho využitia v Iži.
dr. Adam Gašpar (AÚ SAV, pobočka Košice): Valaliky - záchranný archeologický výskum.
Letnú školu archeológie podporili Medzinárodný vyšehradský fond a Obec Iža. Hlavným organizátorom projektu bolo OZ PRO ARCHAEOLOGIA CLASSICA.
Archeologický výskum aj tento rok nadviazal na naše skúmanie z minulých rokov v priestore kúpeľov, ktoré sa nachádzali v JV časti vojenského tábora. Výskum sa aj tento rok zameral na architektonický vývoji kúpeľov. Podarilo sa nám upresniť niektoré doposiaľ neznáme detaily pôdorysu. Archeologický výskum sa starostlivo dokumentoval a študenti sa postupne zoznamovali so spôsobom skúmania aj dokumentácie. Nálezy sa následne očistili, zaevidovali a označili.
Tento rok sme bádanie rozšírili aj o niekoľko sond za hranicami rímskeho tábora, kde sme sa zamerali napríklad na potvrdenie prítomnosti múra, ktorý chránil pobrežnú zónu tábora zo západnej strany. Základy múra spomínal už náš predchodca János Tóth Kurucz pred viac ako 100 rokmi. Archeologický výskum bol mimoriadnou príležitosťou počas ktorej sa dr. J. Rajtár podelil so študentami o skúsenosti z terénu. Spolu s prof. Klárou Kuzmovou (TRUNI) zahájili systematický výskum rímskeho vojenského tábora už v roku 1978.
Archeologický výskum opäť potvrdil, že rímsky vojenský tábor v Iži ponúka stále nové a cenné informácie o živote Rimanov na Dunaji. Odobrané vzorky budú zároveň dôležitým zdrojom informácií pre rekonštrukciu prírodných pomerov v dobe rímskej.
Plánovali sme aj výskum v rieke, ale rímsky riečny boh Danuvius mal zrejme iný názor. V čase naplánovanej akcie výška hladiny vody ani viditeľnosť neumožnili ponory, preto sme sa s kolegami z Archeologického ústavu SAV, Poriečneho oddelenia Polície SR, AkiTo Diving, Middland Adventure aj zahraničných inštitúcií presunuli na zimné obdobie. Držte nám palce!
Radi by sme sa poďakovali Obci Iža, Medzinárodnému vyšehradskému fondu, Podunajskému múzeu v Komárne aj kolegom z partnerských inštitúcií za podporu tejto mimoriadnej vzdelávacej akcie na pôde významnej slovenskej UNESCO pamiatky.
Autor fotografií: Miroslava Daňová (TRUNI)