Skočiť na hlavný obsah

Traja študenti Katedry politológie sa zúčastnili návštevnej skupiny v Bruseli, ktorú organizovalo občianske združenie Babrubylon pre takmer 40 študentov z viacerých slovenských univerzít. Cieľom projektu bolo bližšie spoznať fungovanie inštitúcií EÚ, európsku históriu, či prácu think thanku Wilfried Martens Centre. Študentov tak čakal pestrý trojdňový program.

Prvý deň sme navštívili Dom európskej histórie, kde sme si prostredníctvom výkladu prezreli výstavu nielen o histórii Európskej únie ale aj svetadielu ako takého s dejinnými udalosťami, ktoré formovali hodnoty, na ktorých bola založená EÚ. Neskôr v ten deň sme navštívili aj Európsku Komisiu, kde sme sa zúčastnili prednášky Dušana Chreneka, bývalého vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ktorý je v súčasnosti vedúci oddelenia generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. Pán Chrenek nám priblížil dianie v jeho oblasti a zároveň nám v rámci diskusie odpovedal na otázky týkajúce sa aj iných oblastí fungovania európskych inštitúcií.

Nasledujúci deň sme mali naplánovanú návštevu Európskeho parlamentu. V priestoroch pre návštevné skupiny sme absolvovali prednášku o legislatívnom procese v europarlamente, ale aj o fungovaní jeho ďalších štruktúr. Nasledovalo stretnutie so slovenskými europoslancami Vladimírom Maňkom a Ivanom Štefancom, ktorí nám priblížili dianie a svoju prácu v Európskom parlamente. Zároveň priblížili aj fungovanie a činnosť výborov a jednotlivých frakcii v parlamente. Po týchto diskusiách nasledovala prehliadka priestorov európskeho parlamentu. Spolu s ostatnými skupinami sme si prezreli rokovaciu sálu Európskeho parlamentu.

Poobede sme sa presunuli do priestorov Wilfried Martens Centra. Ide o think-thank strany EPP pre európske štúdiá. V centre nám priblížili svoju prácu a jej význam pre kreovanie programu EPP. Nasledovali stretnutia so Slovenkami, ktoré dlhoročne pracujú v rozličných inštitúciách EÚ v Bruseli a ktoré sa s nami podelili o svoje skúsenosti. Na záver dňa sme absolvovali diskusie v anglickom jazyku o Brexite a o problematike lobingu v Bruseli. Posledný deň sme venovali Parlamentáriu, čo je interaktívne múzeum zamerané na históriu európskej integrácie a fungovanie parlamentu.  

Musíme povedať, že návšteva bola rozhodne obohacujúca. Poskytla nám pohľad na fungovanie EÚ priamo z jej centra. Potvrdila nám dôležitosť európskych inštitúcií a ich dopad na Slovenskú republiku. Zároveň nám pripomenula dôležitosť blížiacich sa volieb do európskeho parlamentu, ktoré majú na Slovensku veľmi nízku účasť. Aj touto cestou by sme vám tak chceli dať do pozornosti internetovú stránky www.tentorazidemvolit.eu, kde približujú eurovoľby občanom pomocou rôznych podujatí a aktivít a https://www.what-europe-does-for-me.eu, ktorá prezentuje prácu inštitúcií Európskej únie pre občanov.

28. 1. 2019