Na tomto mieste sa môžete bližšie zoznámiť s formami štúdia a študijným programom, ktorý ponúka odbor História.
Prezentácia Katedry histórie
Formy štúdia
- 1. stupeň (Bc.)
- 2. stupeň (Mgr.)
- 3. stupeň (PhD.)
Študijný program:
Harmonogram štúdia na akademický rok
2024/2025
https://ff.truni.sk/harmonogram-akademickeho-roka
Rozvrh - zimný semester a. r. 2024/2025
História
https://ff.truni.sk/sites/default/files/dokumenty-ff/roz_hist_20240911…
História - PdF
https://ff.truni.sk/sites/default/files/dokumenty-ff/roz_hist_pdf_20240…
Konzultačné hodiny KH FF TU
zimný semester a. r. 2024/2025
Prof. PhDr. Marta Dobrotková, CSc.
utorok 13:30 - 14:30
Prof. PhDr. Zuzana Lopatková, PhD.
pondelok 13:00 - 15:00
štvrtok 12:00 - 14:00
a podľa dohody
Doc. Mgr. Monika Tihányiová, PhD.
štvrtok 13:30 - 14:30
a podľa dohody
Mgr. Radoslava Ristovska, PhD.
streda 11:00 - 13:00
a podľa dohody
Mgr. Mária Letzová, PhD.
pondelok 10:00 - 12:00
Prof. PhDr. Vladimír Rábik, PhD.
streda 14:00 - 15:30
Prof. Mgr. Miloš Marek, PhD.
štvrtok 12:50 - 16:00
piatok 12:50 - 16:00
a podľa dohody
Doc. Mgr. Peter Labanc, PhD.
pondelok 11:00 - 12:00
streda 09:30 - 11:00
a podľa dohody
Doc. Mgr. Pavol Jakubčin, PhD.
pondelok 08:30 - 09:30
a podľa dohody
Doc. Mgr. Michal Franko, PhD.
streda 07:30 - 09:30
a podľa dohody
Harmonogram externého štúdia - zimný semester a. r. 2024/2025
Okruhy štátnicových otázok - 1. stupeň - Bc.
Národné dejiny
- Slovenské dejiny – vymedzenie pojmu. Príchod Slovenov do Karpatskej kotliny. Avari a Samova ríša. Osudy naddunajských Slovenov po zániku Samovej ríše a formovanie Nitrianskeho (Pribinovho) kniežatstva.
- Vznik Veľkej Moravy a jej postavenie v stredoeurópskom priestore. Hospodársky vývin a spoločenská štruktúra veľkomoravskej spoločnosti. Vláda Rastislava a Svätopluka, územná expanzia voči susedom. Počiatky kristianizácie naddunajských Slovenov a byzantská misia. Kríza Veľkej Moravy a príčiny jej zániku.
- Osudy Karpatskej kotliny v 10. storočí po zániku veľkej Moravy. Príchod starých Maďarov a formovanie uhorského štátu. Kristianizácia starých Maďarov. Vláda prvého uhorského kráľa Štefana I., formovanie územnej organizácie. Nitrianske údelné vojvodstvo. Cirkev vo včasnostredovekom Uhorsku a najstaršie kláštory.
- Uhorské kráľovstvo v 11. storočí. Vláda prvých arpádovských kráľov - vnútorná a zahraničná politika. Včasnostredoveké osídlenie Slovenska a jeho determinanty. Charakteristika včasnostredovekého patrimoniálneho štátu. Štruktúra včasnostredovekej spoločnosti. Formovanie šľachty a najstaršie šľachtické rody na území Slovenska.
- Uhorské kráľovstvo v 12. a v prvej tretine 13. storočia. Charakteristika vlády Bela III. a Ondreja II. Rozpad kráľovského patrimónia a zlatá bula Ondreja II.
- Mongolský (tatársky) vpád do Uhorského kráľovstva a jeho dôsledky na Slovensku. Stav osídlenia Slovenska v druhej polovici 13. storočia. Charakteristika vlády Bela IV. Vznik prvých privilegovaných stredovekých miest na Slovensku. Vláda posledných Arpádovcov. Vzrast moci šľachtickej oligarchie a Matúš Čák Trenčiansky.
- Boj o nástupníctvo na uhorský trón po vymretí Arpádovcov. Nástup Anjouovcov. Vláda a reformy kráľa Karola Róberta a Ľudovíta I. Zavŕšenie mestotvorného procesu na Slovensku za vlády Anjouovcov. Osídlenie Slovenska v 14. storočí a význam osídľovania na nemeckom práve.
- Vláda Žigmunda Luxemburského. Husiti na Slovensku. Anarchia po smrti Albrechta Habsburského a jej dôsledky pre Slovensko. Ján Huňadi. Ján Jiskra z Brandýsa a jeho účinkovanie na Slovensku.
- Budovanie centralizovanej monarchie za Mateja Korvína. Bratríci na Slovensku. Studium generale v Bratislave (Universitas Istropolitana). Hospodársky a spoločenský vývin v 15. storočí. Význam slovenského baníctva v období neskorého stredoveku.
- Vláda Jagelovcov - charakteristika neskorostredovekej stavovskej monarchie. Uhorsko – poľská vojna. Povstanie Juraja Dóžu. Tripatritum. Zápoľskovci.
- Bitka pri Moháči a jej hlavné dôsledky. Začlenenie Slovenska do habsburskej monarchie. Reformácia – rekatolizácia na Slovensku. Boj proti tureckej expanzii. 15-ročná vojna s Turkami.
- Protihabsburské šľachtické povstania – príčiny, priebeh, dôsledky.
- Politický vývoj v Uhorsku po Satumarskom mieri. Zápas Márie Terézie o udržanie habsburského dedičstva. Reformy a hospodárska politika Márie Terézie.
- Vláda Jozefa II. a opozícia uhorských stavov. Obdobie Francúzskej revolúcie (jej ohlas na Slovensku) a protinapoleónskych vojen. Politické pomery pred revolúciou 1848.
- Slovenské národné obrodenie (1780-1848). Tri generácie obrodencov, hlavní predstavitelia, idey, obrany jazyka a národa. Zjednocovacie snahy v slovenskom národnom hnutí.
- Slovenské národnooslobodzovacie hnutie a revolúcia 1848/1849. Dôsledky revolúcie. Bachov „neoabsolutizmus“.
- Maďarizácia na území Slovenska. Stará a Nová škola. Slováci na prelome 19. a 20. storočia. Černovská tragédia.
- I. svetová vojna. Česko-slovenský odboj (česko-slovenské légie, domáci odboj). Slovenská národná rada. Vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov.
- Prvá Česko-Slovenská republika, základný vývoj v medzivojnovom období (1918 – 1939). Politický systém. Zahraničná politika. Začlenenie Slovenska do 1. ČSR.
- Mníchovská konferencia. Autonómia Slovenska. Viedenská arbitráž. Postupný rozpad Československa. Vznik Slovenského štátu.
- Politický systém 1. Slovenskej republiky. Politický vývoj počas 1. SR. Vojenské konflikty. Salzburské rokovania – príčiny a dôsledky. Zahraničná politika 1. SR (vzťah k Nemecku, vzťah k ZSSR). Perzekúcia obyvateľstva. Odboj a SNP.
- Obnovenie Československa v roku 1945. Košický vládny program. Voľby v roku 1946. Jesenné udalosti v roku 1947 na Slovensku. Február 1948.
- Politické súdne procesy v 50. rokoch – charakteristika, príklady. Perzekúcia cirkví. Buržoázny nacionalizmus. Kolektivizácia, socializácia živností a industrializácia Slovenska.
- Obrodný proces v Československu. Intervencia vojsk Varšavskej zmluvy. Normalizácia v užšom zmysle slova. Federalizácia Československa.
- Obdobie normalizácie (v širšom zmysle slova). Rozvoj aktivít tzv. tajnej cirkvi a disidentského hnutia. Sviečková manifestácia a nežná revolúcia. Voľby v roku 1990.
Všeobecné dejiny
- Chronologizácia dejín v minulosti. Charakteristika pojmu stredovek. Periodizácia stredoveku u nás a vo svete.
- Veľké sťahovanie národov a predchádzajúce migrácie Germánov zo severu. Vznik prvých germánskych kráľovstiev a ich rozmiestnenie. Ariánstvo. Slovania.
- Začiatky Franskej ríše. Dynastia Merovejovcov. Vláda franského kráľa Chlodovika.
- Franská ríša za Karolovcov. Karol Martel. Pipin III. Krátky. Karol Veľký. Obnovenie cisárstva na západe.
- Taliansko vo včasnom stredoveku. Ostrogóti. Longobardi. Južné Taliansko pod nadvládou Byzantskej ríše, Arabov a Normanov.
- Nemecko v stredoveku. Saská dynastia Otovcov. Vznik ríšskej cirkvi. Obnovenie Svätej rímskej ríše. Franská (sálska) dynastia. Boj o investitúru.
- Nemecko za dynastie Štaufovcov. Cisári Fridrich I. Barbarossa a Fridrich II. Sicílsky. Interregnum. Kurfirsti. Nástup Habsburgovcov.
- Krížové výpravy. Príčiny, ciele, priebeh, výsledky. Vznik rytierskych rádov.
- Dobytie Anglicka Viliamom Dobyvateľom (1066) a vláda tzv. normanskej dynastie (1066-1154). Plantagenetovci v Anglicku v 12. storočí (Henrich II., Richard I. Levie Srdce, Ján Bezzemok).
- Francúzsko v 13.-14. storočí. Vláda Ľudovíta IX. Svätého a Filipa IV. Pekného. Storočná vojna.
- Zámorské objavy. Príčiny záujmu o nové obchodné cesty, smery, nové oblasti a ich objavitelia, význam objavov.
- Reformácia v nemeckých krajinách. Situácia pred vystúpením M. Luthera, Lutherovo vystúpenie, sedliacka vojna, wormský edikt, novokrstenci, ríšsky snem v Augsburgu.
- Anglicko v 16. storočí. Henrich VIII., reformácia v Anglicku, Alžbeta I., zápas so Španielskom, hospodárska situácia, Škótsko
- Tridsaťročná vojna. Príčiny, štáty, ktoré sa od vojny zapojili, (a obdobie), výsledky mierových rokovaní.
- Veľká francúzska revolúcia. Francúzsko za Ľudovíta XVI., generálne stavy, národné a ústavodarné zhromaždenie, revolučné vojny, jakobínska diktatúra
- Zjednotenie Talianska. Itália po roku 1848, Sardínske kráľovstvo, Kráľovstvo oboch Sicílii, Karol Albert, Viktor Emanuel, Garibaldi, povstania proti Rakúsku, Napoleon III., zjednotenie
- Občianska vojna v USA. Rozdiely medzi severom a juhom, prisťahovalectvo, osídľovanie západu, otázka otroctva, konfederácia a únia, občianska vojna, výsledky .
- Prusko-francúzska vojna. Príčiny, Napoleon III., priebeh, parížska komúna, nemecké cisárstvo.
- Krymská vojna. Ruské plány na Balkáne, protiruská koalícia,
- Prípravy na svetovú vojnu. Príčiny, záujmy štátov, vytváranie koalícií, odzbrojovacie konferencie.
- Parížske mierové usporiadanie v Európe a francúzsky bezpečnostný systém – základné črty, fungovanie, postupný rozklad, miesto Slovenska resp. ČSR v nich.
- Komunizmus, fašizmus, národný socializmus – základná charakteristika a etapy vývoja v európskych štátoch.
- Druhá svetová vojna 1939-1945 – základné charakteristiky, príčiny, priebeh, výsledky.
- Studená vojna – pojem, priebeh, etapy.
- Politika ZSSR vo východnej Európe a s tým súvisiaci vývoj v jednotlivých štátoch tzv. Východného bloku v 2. pol. 20. stor.
Pomocné vedy historické
- Diplomatika – definícia, stručné dejiny vedy, rozdelenie, pramene diplomatiky.
- Listina – definícia, vnútorné a vonkajšie znaky listiny. Rozdelenie listín. Falzá.
- Paleografia. Definícia, stručné dejiny vedy, rozdelenie. Písacie materiály.
- Vývoj latinského písma, periodizácia. Skratky. Číslice.
- Sfragistika. Definícia, stručné dejiny vedy. Súčasný stav bádania na Slovensku.
- Pečať – definícia, rozdelenie, dejiny.
- Heraldika. Definícia, stručné dejiny vedy. Rozdelenie. Erbové právo.
- Erb – definícia, vývoj erbov. Armálesy. Súčasný stav bádania na Slovensku.
- Chronológia. Definícia, stručné dejiny vedy.
- Rozdelenie chronológie. Kresťanský rok. Kalendáre.
- Genealógia – definícia, stručné dejiny vedy. Predmet, rozdelenie. Základné genealogické pojmy – vývod, rozrod, rodostrom, tabuľky pokrvenstva, tabuľky príbuzenstva.
- Metrológia. Definícia, stručné dejiny vedy. Základné miery a váhy v minulosti. Metrologický vývoj na Slovensku.
- Numizmatika - definícia, stručné dejiny vedy. Minca – definícia, vonkajšie a vnútorné znaky. Vývoj menového systému na území Slovenska.
- Kodikológia. Definícia, stručné dejiny vedy. Kódex – definícia, rozdelenie. Slovenské kódexové pamiatky. Kodikologický opis.
- Epigrafika. Definícia, stručné dejiny, predmet, rozdelenie epigrafických pamiatok.
Okruhy štátnicových otázok - 2. stupeň - Mgr.
Slovenské dejiny
- Slovenské dejiny – vymedzenie pojmu; historické začiatky stredovekých slovenských dejín: Avari a Samova ríša.
- Nitrianske kniežatstvo – Pribina; vznik Veľkej Moravy a jej postavenie v stredoeurópskom priestore.
- Cyrilometodská misia na Veľkej Morave; pápežské privilégium Industriae tuae.
- Príchod starých Maďarov a vznik uhorského štátu. (Kristianizácia starých Maďarov. Vláda prvého uhorského kráľa Štefana I., formovanie územnej organizácie).
- Vláda Bela III. a Ondreja II. Rozpad kráľovského patrimónia a zlatá bula.
- Charakteristika vlády Bela IV; mongolský (tatársky) vpád do Uhorského kráľovstva a jeho dôsledky na Slovensku.
- Anjouovci na uhorskom tróne; Karol I. Róbert; Ľudovít I.
- Vláda Žigmunda Luxemburského; husiti a bratríci na Slovensku.
- Budovanie centralizovanej monarchie za Mateja Korvína.
- Vláda Jagelovcov - charakteristika neskorostredovekej stavovskej monarchie. (Uhorsko – poľská vojna. Povstanie Juraja Dóžu. Tripatritum. Zápoľskovci).
- Slovensko v Habsburskej monarchii v rokoch 1526 – 1606. Politický vývoj: zápas Habsburgovcov o Slovensko, začlenenie Slovenska do Habsburskej monarchie. Turecká expanzia.
- Protihabsburské šľachtické povstania – príčiny, priebeh, dôsledky.
- Politický vývoj v Uhorsku v rokoch 1711 – 1790. Zápas Márie Terézie o udržanie habsburského dedičstva. Reformy a hospodárska politika Márie Terézie. Vláda Jozefa II.
- Slovenské národné obrodenie (1780 - 1848). Tri generácie obrodencov, hlavní predstavitelia, idey, obrany jazyka a národa. Zjednocovacie snahy v slovenskom národnom hnutí.
- Politický vývoj v Habsburskej monarchii v rokoch 1790 – 1848. Protinapoleonske vojny. Politické pomery pred revolúciou 1848/1849 – maďarské reformné hnutie, politický program štúrovcov.
- Slovenské národné a politické hnutie a revolúcia 1848/1849. Priebeh revolúcie v Habsburskej monarchii. Slovenské dobrovoľnícke výpravy a ich význam. Porážka revolúcie.
- Od Bachovho neoabsolutizmu po Rakúsko-uhorské vyrovnanie. Situácia v slovenskom národnom hnutí po skončení revolúcie. Zákony o politickom a hospodárskom vyrovnaní. Národnostný zákon. Stará a nová škola slovenská. Slovenské gymnáziá a Matica slovenská.
- Slováci v politickej pasivite. Politický život v Uhorsku po vyrovnaní – politické strany a voľby do Uhorského snemu. Milenárne oslavy. Maďarizácia. Vysťahovalectvo.
- Uhorsko pred vypuknutím 1. svetovej vojny. Nová vlna maďarizácie – Aponiho školské zákony, Černovská tragédia. Slovenskí poslanci v Uhorskom sneme. Slovenská politika pred vypuknutím vojny (slovenskí katolíci, hlasisti, robotnícke hnutie, SĽS, SNS).
- Prvá svetová vojna. Domáca politika. Česko-slovenský odboj (česko-slovenské légie, domáci odboj). Slovenská národná rada. Vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov.
- Vznik Československa a Martinská deklarácia.
- Hlinkova cesta do Paríža – príčiny, priebeh, dôsledky.
- Snahy o autonómiu Slovenska.
- Zahraničná politika Československa v medzivojnovom období a Mníchov.
- Maďari na Slovensku v 20. storočí – ich vojenské vstupy, kedy, prečo.
- Vznik 1. Slovenskej republiky (1939-1945) a jej zahraničnopolitické postavenie.
- Slovenské národné povstanie.
- Február 1948.
- Rok 1968 a pokus o reformu komunizmu.
- Sviečková manifestácia a nežná revolúcia ako záver komunistickej moci
Svetové dejiny
- Vznik pápežského štátu (754).
- Vikingské výpravy.
- Nemecký cisár Otto I. (936-973).
- Boj o investitúru.
- Prvá krížová výprava (1096-1099).
- Magna charta libertatum (1215).
- Francúzsky kráľ Ľudovít IX. Svätý (1226-1270).
- Pápežská schizma (1378-1417).
- Ján Hus a husitské revolučné hnutie.
- Stredoveká vzdelanosť, školstvo a univerzity.
- Objavenie Ameriky: Cesty na západ, rozdelenie sfér vplyvu, dobytie Mexika (Aztékovia), Peru (Inkovia), mocenský vzostup Španielska.
- Reformácia v nemeckých krajinách: situácia pred vystúpením M. Luthera, Lutherovo vystúpenie, T. Münzer, sedliacka vojna, wormský edikt, augsburský mier.
- Anglicko v 16. storočí: Henrich VIII., Alžbeta I., zápas so Španielskom, Škótsko,
- Ivan IV.; zjednocovanie Rusi, nástup Ivana IV. na trón, téza o postavení a úlohe vládcu Ruska, štruktúra spoločnosti, boje o Pobaltie, príčina.
- Revolúcia v Anglicku: Jakub I., parlamentný zápas, občianska vojna, republika, Cromwel, konštitučná monarchia.
- Nizozemská revolúcia: vzostup hospodárstva v Nizozemsku, odpor proti Španielsku, Utrechtská únia, ľudové povstanie, vojvoda z Alby, povstanie v severnom Nizozemsku, Viliam Oranžský .
- Veľká francúzska revolúcia: Francúzsko v 18. storočí, Ľudovít XVI., generálne stavy, Národné a Ústavodarné zhromaždenie, revolučné vojny, girondisti, jakobínska diktatúra, termidorská reakcia a Direktórium
- Tridsaťročná vojna: príčiny, vojny (obdobie), vstup Francúzska do vojny, miesta a výsledky mierových rokovaní.
- Francúzsko v 19. storočí: Napoleon I., rok 1848, Napoleon III.
- Prvá svetová vojna: príčiny, atentát v Sarajeve, vytváranie frontov, zákopová vojna v r. 1915, 1916, 1917, vstup USA a ďalších štátov do vojny, prevaha Dohody .
- Parížska mierová konferencia a mierové zmluvy po skončení prvej svetovej vojny. Spoločnosť národov.
- Mandžuský konflikt a jeho dôsledky.
- Taliansko-etiópska vojna 1935 – 1936 ako príklad oneskoreného a opakovane neúspešného pokusu európskej mocnosti o klasický koloniálny výboj.
- Pakt Ribbentrop – Molotov a jeho vplyv na vývoj medzinárodných vzťahov na sklonku 30. rokov minulého storočia.
- Vznik protihitlerovskej koalície a diplomatická spolupráca ZSSR, USA a Veľkej Británie v rokoch druhej svetovej vojny.
- „Marshallov plán“ ako nová forma medzinárodnej hospodárskej pomoci USA západnej Európe, a ako nástroj budovania mnohostrannej ekonomickej, politickej (Bruselský pakt) a vojenskej (NATO) spolupráce vo formujúcej sa euroatlantickej oblasti.
- Vznik a budovanie Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).
- Budovanie európskej hospodárskej integrácie.
- Budovanie sovietskej záujmovej sféry v Európe po druhej svetovej vojne.
- Studená vojna.
- Krízy v sovietskom bloku a ich príčiny; postoj západných veľmocí k vojenskému zásahu vojsk piatich krajín Varšavskej zmluvy v Československu v auguste 1968.
Metodológia historickej vedy
- Pramenné a mimopramenné poznanie (zdroje a zložky mimopramenného poznania).
- Induktívna a deduktívna metóda. Priama a nepriama metóda.
- Progresívna a retrospektívna metóda. Štrukturálna analýza.
- Komparatívna (historicko- porovnávacia) metóda. Typologická metóda.
- Biografická metóda: individuálna a skupinová biografia. Filologická metóda.
- Geografická metóda.
- Modelová analýza: aplikácia na hospodárske javy. Metóda sondy: používanie pri demografickom výskume
- Kvantitatívne metódy: historická štatistika
- Preduhorské obdobie vývoja slovenskej historiografie: Životy, Zákonník, etc.
- Uhorskí svätci do konca 13. storočia – legendy: Ondrej-Svorad a Benedikt, svätí: Štefan, Imrich, Gerard, Ladislav, Alžbeta, Margita
- Staré Gestá a uhorská kronikárska skladba 14. storočia: rodina Budínskej kroniky, Viedenská maľovaná kronika
- Anonymus, Bratislavské anály, Kronika Šimona z Kézy
- Ján z Turca /Turóci/, Peter Ransanus, Spišskosobotská kronika
- Staršia spišská historiografia
- Samuel Timon 1675-1736, Martin Sentiváni 1633-1705, Ján Baltazar Magin 1681-1735, Matej Bel 1684-1749, František Kazy 1695-1760
- Adam František Kollár 1718-1783, Ján Severíni 1716-1789, Jozef Inocent Déžerický 1702-1765, Juraj Papánek 1738-1802, Juraj Sklenár 1744-1790
- Štefan Kaprinay 1714 – 1785, Juraj Pray 1723 – 1801, Štefan Katona 1732 – 1811, Juraj Fándly 1750-1811
- Mikuláš Dohnáni 1824-1852, Ľudovít Stárek 1803-1863, Franko Víťazoslav Sasinek 1830-1914, Jonáš Záborský 1812-1876
- Pavol Križko 1841-1902, Ján Gerometta 1823 – 1900, Jozef Hradský 1827-1904, Alexander Lombardini 1851-1897, Vilmos Fraknói 1843 – 1924
- Michal Matunák 1866-1932, Václav Chaloupecký 1882-1950, Július Barták 1896 – 1959, Rudolf Holinka 1895-1953, Mária (Opočenská) Jeršová 1899-1978
- František Hrušovský 1903-1956, Alexander Húšťava 1906-1969, Daniel Rapant 1897-1988, Branislav Varsik 1904-1994, Mikuláš Mišík 1907-1981
- Vojtech Bucko 1911 – 1993, Vendelín Jankovič 1915-1997, Belo Polla 1917 – 2000, Peter Ratkoš 1921-1987, Ľudovít Holotík 1923-1985
- Teodor Lamoš 1921-1965, Darina Lehotská 1922-1990, Vincent Sedlák 1930-2009, Juraj Žudel 1929 – 2009
- Charakteristika, úlohy a rozdelenie filozofie dejín. Dejepisná metodológia /kritériá historičnosti, historické pojmy, kategórie súdy a zákony/
- Vlastná filozofia dejín: koncepcie. Teórie zmyslu dejín /úpadku, cyklická, vzostup a úpadok, nepretržitého a prerušovaného pokroku/.
- Grécka filozofia dejín: Herodotos, Thukydides, Polybios, Plutarchos.
- Rímska filozofia dejín: Titus Livius, Sallustius Crispus, Publius Cornelius Tacitus, Lucretius Carus.
- Kresťanská filozofia dejín: Aurelius Augustinus, periodizácia dejín podľa Biblie.
- Niccolo Macchiavelli /1469-1527/, Hugo Grotius /1583-1645/, Gian Battista Vico /1668-1744/, Johann Gottfried Herder /1744-1803/, Georg Friedrich Wilhelm Hegel /1770-1831/
- Oswald Spengler /1880-1936/, Theodor Lessing /1872-1933/, Johann Huizinga /1872-1945/, José Ortega y Gasset /1883-1955/, Arnold Joseph Toynbee /1889-1975/, Pitirim Sorokin /1889-1968/, Karl Raymund Popper /1902-1994/
- Slovenská filozofia dejín: Anton Augustín Baník, Michal Chorvát, Daniel Rapant /koncepcia národného obrodenia/
Teória a prax vyučovania histórie (okruhy štátnicových otázok)
- Historik a učiteľ dejepisu. Metódy a ciele práce. Schopnosť učiteľa transferovať najnovšie poznatky historickej a pedagogickej vedy vo vyučovacom procese
- Didaktika dejepisu (vývoj didaktiky dejepisu na Slovensku, ciele výskumu, súčasné trendy z výsledkov výskumu didaktiky dejepisu)
- Predmet a štruktúra dejepisu. Štátny vzdelávací program (ciele a základné predmetové kompetencie). Členenie dejín (priestorové, vecné, chronologické).
- Obsah školskej edukácie – vzdelávací štandard z dejepisu pre ZŠ a SŠ (ISCED 2 a ISCED 3A), analýza učebných osnov. Základné funkcie dejepisného vzdelávania.
- Dejepis v retrospektíve a dejepis v perspektíve (historické poznanie a vzdelávanie na našom území pred a po roku 1993)
- Moderné koncepcie vyučovania. Metódy vyučovania dejepisu (metódy pedagogiky a všeobecnej didaktiky, inovatívne metódy osobitne platné pri výučbe dejepisu). Metodika výučby vybraných tematických okruhov (konkretizácia na vybranom príklade, téme)
- Učebnice a iné formy učebných textov (pred a po roku 1990). Funkcie učebnice vo výučbe dejepisu. Štrukturálna analýza učebníc a význam jednotlivých štruktúrnych prvkov. Práca s učebnicou a inými učebnými textami na hodine dejepisu
- Mimotriedna výučba dejepisu (vyučovanie v škole a mimo školy). Rozvoj samostatnej tvorivej práce žiakov.
- Medzipredmetové vzťahy vo výučbe dejepisu. Historická geografia a kartografia vo výučbe dejepisu. Práca s mapami na hodine dejepisu (konkretizácia na vybranom príklade, téme)
- Didaktická technika a jej využitie na hodinách dejepisu. Využitie internetu vo výučbe dejepisu. Myšlienkové mapovanie učiva a jeho význam.
- Písané pramene vo výučbe dejepisu (rozdelenie, pôvod a obdobie vzniku, súčasné umiestnenie, publikovanie).
- Nepísané pramene vo výučbe dejepisu (rozdelenie, pôvod a obdobie vzniku, umiestnenie).
- Stereotypy a mýty vo vyučovacom procese. Úloha didaktiky dejepisu vo výučbe stereotypov a mýtov. Konšpiračné teórie v dejinách a v dejepise.
- Príprava na vyučovaciu hodinu. Didaktická analýza učiva (konkretizácia na vybranom príklade, téme). Vyučovacia hodina a jej vnútorná štruktúra
- Multiperspektivita v dejepisnom vzdelávaní (aplikácia na konkrétnych príkladoch)
- Využitie tzv. Bloomovej taxonómie vo výučbe dejepisu. Tvorba historicko-didaktických otázok (aplikácia na konkrétnych príkladoch).
- Slovenské dejiny v čase a priestore (základná chronológia dejín, utváranie hraníc Slovenska, pomenovanie územia Slovenska v minulosti, predstavy o slovenskom území v 19. storočí, územie Slovenska po roku 1918, vývoj syntetického spracovania dejín Slovenska)
- Stredoveké, novoveké a moderné písomné pramene ako školské pramene vo výučbe dejepisu (práca s písomnými prameňmi na hodinách dejepisu, ukážka na konkrétnych príkladoch)
- Stredoveké, novoveké a moderné nepísané pramene ako školské pramene vo výučbe dejepisu (práca s nepísanými prameňmi na hodinách dejepisu, ukážka na konkrétnych príkladoch)